Odběr novinek

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. ČLÁNKY O MUŠKAŘENÍ A VÁZÁNÍ
  3. Lov stylem muška splávek
Lov stylem muška splávek

Muška splávek

Lov na tekoucích vodách.

Dnes bych se chtěl pověnovat typu lovu, který mám hodně v oblibě a mnohým z Vás to třeba vyřeší dilema každého muškaře. Představte si, že jste u vody od poledních hodin, lovíte na francouzskou nymfu a při soumraku začnou ryby sbírat. Ne každý má na zádech batoh a na něm připnutý druhý prut. Většinou sáhneme do kapsy u vesty pro druhý naviják nebo náhradní cívku a přezbrojíme dlouhý prut na lov se šňůrou, ale sušit s desetistopákem není zrovna moc komfortní. Teda alespoň mě ne.

 

I s návazcem na francouzskou nymfu se dá chytat muška splávek, pouze je potřeba sestavu trochu upravit a ta úprava se opět přizpůsobuje aktuální situaci. Co k tomu je potřeba? Pro začátek popíši jak dnes můj francouzský návazec vypadá. Celá sestava je složena ze šňůry Rio Euronymph (lze použít i 000, ale je o něco dražší) na k ní mám jehlovým uzlem připevněný ujímaný návazec v délce cca 4m končící průměrem 0,20mm. Na konec ujímaného návazce mám soudkovým uzlem přivázaný signalizátor o průměru 0,15mm a ten má na konci mikrokroužek, do kterého běžně navazuji finální udici. Pokud s ním chci chytat mušku splávek, musím běžnou udici prodloužit cca o jeden metr, který bude od mikrokroužku ke splávku. Takže pokud chytám pouze na dvě mušky, tak délka udice je cca 1,5 až 1,7m. Pokud chytám na tři mušky je sestava o půl metru delší. Finální udici vážu z fluorocarbonu, ale není to podmínka.

Opět je mém rozhodnutí jakou funkci bude zastávat splávek. Pokud ho chci mít jako signalizátor, použiji pampelišku velikost háčku 12 nebo rockerku velikost háčku 16. U pampelišky si mohu dovolit dva tungsteny3,5mm nebo kombinaci 4mm dole a 3mm přívěs. S rockerkou jeden tungsten 3mm. Na tato sestavy používám pruty #4 a #3. Jsou to sestavy vhodné na větší hlubší toky. Pokud chci mít splávek chytací použijichrostíka, rockerku, palmera ve velikosti 16. Tady už je to jen o jedné nymfičce s tungstenem maximálně 3mm. Ještě jemnější sestava je s broučkovým splávečkemvelikosti 18 s mikronymfou na tungstenu 2mm. Pro tyto sestavy používám pruty #2 a #1.

Lovíme zásadně proti proudu, sestavy odhazujeme na vzdálenost okolo šesti metrů před sebe a prochytáváme kousek po kousku. Zásek provádíme okamžitě při zastavení nebo potopení splávku, popřípadě při záběru na splávek. Vzhledem špatné viditelnosti broučkových splávků o velikosti 16 a 18 doporučuji do mušky umístit zářivý signalizátor podlekterého mušku uvidíte ihned po dopadu. Tako technika je velmi náročná na Vaši pozornost, ale adrenalin je u ní úplně stejný jako u suché mušky. Pokud sbírají lipani, můžete mít záběr na splávek v přímém přenosu 1m od Vás. Při jemném lovu s pruty #2 a #1 musíte dbát na to, aby se ryba po záseku nedostala pod Vás! Tyto jemné pruty nedokáží otočit rybu v proudu a pokud se Vám taková chyba stane, je potřeba se rychle dostat zpět pod rybu!

 

Tímto jsem vyčerpal téma muška splávek. Pokud Vás něco napadne, neváhejte využít komentář. Příští článek připravím na téma Jezerní muškaření, kde rozebereme lov ze břehu, z boatu, vybavení atd.

 

                                                                                              Autor článku: Michal Rypl

 Muškaření je náš život, zeptejte se nás na cokoli

Vítejte v internetovém obchodě muška-vláčka. Pokud hledáte spolehlivé vybavení, kvalitní výrobky a vstřícný přístup, tak jste tu správně. V našem sortimentu naleznete především velký výběr umělých mušek, které si sami vyrábíme! Ať už máte v oblibě vzrušující lov na suché mušky, nymfování s blešivci či tungsteny, jezerní muškaření nebo lov se streamerem u nás si vždy vyberete! 
                  

 

 

Logo
www.muska-vlacka.cz
Petr Dvořák
Petr Dvořák
(Po-Ne 7-20)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz