Odběr novinek

 

 

 

 

Jezerní muškaření

Jezerní muškaření

Jezerní muškaření můžete provádět ze břehu nebo na vodách s větší rozlohou i z lodě či belly boatu. Chytání z lodě se pak dál ještě dělí na lov z ukotvené či driftující lodě.

Začátky jezerního muškaření mají kolébku na britských ostrovech a k nám do Evropy dorazilo o několik desítek let později. Navzdory tomu má jezerní muškaření velmi dynamický rozvoj a zájem o něj stále stoupá. Vliv na to má určitě mírnější průběh zimního období, svůj díl na tom má, podle mého názoru, i omezení vláčení na pstruhových vodách. V ČR tak vzniká více soukromých revírů s obsádkou losovitých ryb, které muškaři v zimním období rádi navštěvují. Dovolím si zmínit i aktivitu Středočeského rybářského územního svazu, který od měsíce listopadu do března umožňuje „pstruhový režim“ na několika  stojatých vodách, na který se vztahuje středočeská územní, nebo celosvazová pstruhová povolenka.

Při jezerním muškaření se dají ulovit skoro všechny druhy ryb. Můžeme zacílit na jakoukoli rybu žijící ve stojaté vodě, ale články budou zaměřeny na ryby lososovité. Zkušenosti mám z lovu na přírodních jezech, rybnících i umělých nádržích(duhákodromech). Určitě rozebereme vybavení na jezero, typy používaných šňůr, sestavování jednotlivých návazců a součástí bude i článek o základních muškách.

Jezerní muškaření je o něco víc náročnější než muškaření na řece. Při lovu ze břehu potřebujete mít zvládnutý hod přes hlavu a v mnohých případech už je potřeba dvojitý tah, abychom naše mušky dopravili co nejdál od břehu. Velmi zřídka lze využít valivý hod. Oproti řece je zde jiné chování ryb, ryby jiným způsobem vyhledávají potravu. Opět se neobejdeme bez základních entomologických znalostí a musíme pozorovat co se děje ve vodě a na břehu. Počítat musíme i s vlivy počasí jako je sluneční svit a vítr. Také musíte počítat s tím, že počet ulovených ryb bude výrazně nižší než na řece!

Pokud se chcete zaměřit na muškaření na stojatých vodách, musíte tomu pořídit odlišné speciálnější vybavení než na řeku. Na občasnou návštěvu soukromáku Vám postačí univerzální výbava v podobě prutu #5 a plovoucí šňůry.

Co tedy obsahuje speciální jezerní výbava? V prvé řadě prut(několik prutů), navijáky s větším průměrem a širšími cívkami (označení LA = large arbour), šnůry, velký podběrák. Na stojaté vodě k úspěchu potřebujete minimálně 3 typy šňůr.

Z oblečení bych kladl důraz na dobrou nepromokavou bundu s kapucí, nepromokavé kalhoty, čepici, polarizační brýle a šátek na krk. V letních měsících oceníte i rukavice s ochranou proti UV záření. Určitě se tomu budu blíže rozepisovat v některém z dalších článků.

Co se týká dostupné literatury tak vřele doporučuji knihu Karla Křivance „Základy jezerního muškaření“ nebo jakoukoli knihu od specialisty Bob Churche. V češtině jsem objevil pouze titul „Lov pstruhů na umělé mušky“. Žijeme sice v době internetu, videokanály jsou plné videí, ale literatura je literatura. Ke knížce se můžete kdykoli vrátit a jak se budete postupem času zlepšovat, pokaždé ve stejné literatuře naleznete něco nového. Ze všeho nejpodstatnější jsou ale docházky, praktické zkušenosti, trénink na suchu a jedna podstatná věc => NIKDY si nemyslete, že už o jezerním muškaření víte všechno….

 

 

 

Jezerní muškaření

Vybavení

První věc je muškařský prut. A jaký si vybrat? Značka prutu není vůbec rozhodující. Většina muškařů zkouší využít muškařská fóra s dotazem na doporučení toho nejlepšího muškařského prutu a Ti, kteří Vám většinou odpovídají, Vám doporučují ten svůj. A já z vlastní zkušenosti vím, že když máte jenom jeden prut bude on „ten nejlepší“. Někdy do doby, než vyzkoušíte jiný, a někdy jím i opravdu zůstane. Tím chci říct, že není recept na nejlepší prut, protože každému z nás vyhovuje něco jiného a každý prut se může chovat malinko jinak s jinou šňůrou, ale to už je opravdu velký detail.

Na jezero jsou vhodné pruty od #5 a minimální délku mám odzkoušenou od 9 stop (275 cm) a používají délky do deseti stop (305 cm). Levnější pruty mají označení pro dvě # (například #5/6) a znamená to, že do tohoto prutu můžete použít šňůry #5 i #6. Je to doporučení výrobce a volba je na Vás. Pruty vyšších cenových tříd už jsou stavěné na konkrétní aftma (např. #7). Stejné je to i s označováním šňůr. Někteří výrobci uvádějí označení pro dva typy aftma (5/6) a někteří pouze konkrétní aftma (např. #6). Ve volbě prutu a šňůry není žádné pevné pravidlo. Pruty zvládnou odhodit šňůry o jedno aftma vyšší i nižší. Pokud jste začátečník a máte trochu problémy s házením, doporučil bych Vám použít vyšší číslo. Pokud mám prut #7, použiju šňůru 7/8. Šňůra je těžší, budete ji lépe cítit na prutu a hody budou snažší. Pokud jste zkušený muškař a zvládáte dvojitý tah je lepší si pro stejný prut zvolit šňůru 6/7, protože je lehčí a to pomůže k delším hodům. A jaké # si zvolit? Pro jemnější chytání (suchá, mokrá, malé nymfy) #5-6 a do větru potom #7 a výš (lury, streamery). Znamená to, že pokud chcete chytat na stojatých vodách, jeden prut Vám nestačí

Jezerní prut je tvrdší než na řeku a já osobně mám rád na jezerním prutu hadová očka. Někteří výrobci používají jednonožičková. Rozdíl je ve váze. Ta jednonožičková jsou lehčí, ale myslím si, že v celkovém součtu váhy prutu, navijáku, backingu a šňůry je to zanedbatelné. Čemu bychom měli věnovat pozornost je šroubení. Doporučuji masivnější provedení s dvěma kroužky na dotažení navijáku. Co se týká akce prutu, mám v oblibě rychlé pruty. Odpustí mi chybičky v házení a pomáhají v dosažení delšího hodu.

Délku prutu vybírejte podle toho, kde budete chytat. Do lodi, belly boatu je lepší mít prut dlouhý 9 stop, maximálně 9,6 stopy. Pruty délek 9,6 a 10 stop se používají k lovu ze břehu a umožňují Vám vodit šňůru na porostem (šňůra bude létat cca 5m nad zemí).

Většina prutů se dnes vyrábí v čtyřdílném provedení, ale hodně muškařů nedá dopustit na starší dvoudíly, občas se objeví i trojdíl. V ČR je hodně obvyklé zakoupit značkový blank a nechat si prut „postavit na míru“. Výhody to má v tom, že si můžete všechny komponety vybrat a Váš prut bude jedinečný. Můžete si vybrat ten nejlepší korek, tvar rukojeti, typ oček i sedlo navijáku. 

Z levnějších jezerních prutů, které jsem měl možnost vyzkoušet mohu doporučit Stillwater od Hanáků. V těch vyšších řadách už je skoro jedno, po jaké značce sáhnete. Co je velmi důležité při nákupu prutu zvážit, je záruka a servis!Doporučuji Vám se při koupi prutu na to vždy dotázat a nechte si podmínky řádně vysvětlit a nezapomeňte si nechat potvrdit záruční list. Já osobně mám nejlepší zkušenosti s domácí značkou Hanák Competition (do týdne máte nový díl) a ze zahraničních se Snowbie (samozřejmě s poplatkem). U značky Sage a Redington už také musíte počítat s doplatkem, pokud se Vám prut zlomí po šesti měsících od koupě! Servisní poplatky se už mění podle modelu prutu (čím starší model, tím vyšší poplatek). U stavěných prutů je to ještě o něco dražší, protože reklamujete blank a musíte znovu platit vyvázání oček.

Pokud pořizujete jezerní výbavu a řešíte rozpočet, je dobré vědět, že při jezerním muškaření je nejdůležitější šňůra. Tam se opravdu nevyplatí šetřit a pokud bych měl na něčem šetřit, bude to prut.

 

 

 

 

Jezerní muškaření

Muškařské šňůry obecně

Jak jsem psal v předchozím článku, muškařskou šňůru považuji za nejdůležitější součást jezerního muškaření sem by měla jít největší investice. 

Úplně jednoduše šňůry rozdělujeme podle jejich síly (aftma), podélného profilu (WF nebo DT), potápivosti a v dnešní době i na průtažné (šňůry se splétaným jádrem) a neprůtažné (šňůry polymerové). Dnes se hodně používají InTouch šňůry (neprůtažné), na kterých je cítit každý kontakt s rybou.

Do základní výbavy na stojaté vody patří tři typy šňůr => plovoucí, intermediální a potápivá. Tyto tři typy by měl mít každý, kdo chce chytat na jezerech a stojatých vodách. Každá z nich Vám umožňuje prezentovat a „vodit“ mušky různým způsobem. Zatím co při muškaření na řece za Vás „práci s muškami“ z velké části udělá proud, na stojaté vodě je pohyb a oživování mušek jen a jen na Vás. Rozdílnost hustoty šňůr Vám umožňuje „vodit“ mušky v různých hloubkách a v rozdílných pohybech. Musíte si uvědomit, že při stejném typu vedení s rozdílným typem šňůry se muška bude chovat jinak a pro náš rybářský úspěch je důležité přijít na ten správný pohyb nástrahy ve správné hloubce. Rybí oko je přizpůsobené k vidění směrem nahoru, proto když mušky vodím nad rybou, mám větší šanci na úspěch. Na mušky vedené pod rybou záběry nejsou.

Šňůry plovoucí

U plovoucí šňůry je vyžadován hladký a kluzký povrch, výborné plovoucí schopnosti (nejlepší jsou s označením HighFloating). Používají se ve verzi WF pro dlouhé hody, nebo ve verzi DT pro přesnou prezentaci a jemné položení mušek. Do plovoucích šňůr bych zařadil i plovoucí šňůry s různě potápivými konci určené zejména pro lov s pakomáry. Potápivé mají různou hustotu, která ovlivňuje rychlost potápění (od 1cm za vteřinu až po 7cm za vteřinu) a dnes jsou rozdílné i délky potápivých konců (od jednoho do pěti metrů). Jako alternativu lze použít plovoucí šňůru v kombinaci s ujímaným návazcem, který může mít potápivost od 1cm za vteřinu až po 5cm za vteřinu.

Plovoucí šňůru používáme pro lov na suchou mušku, mušku splávek, mokrou mušku, drobné lurky, lov s pakomáry a lze použít i pro lov se streamerem. Díky svým plovacím schopnostem nám umožňuje lov z hladiny a v těsné blízkosti pod hladinou.

U plovoucích šňůr doporučuji sáhnout po osvědčených značkách Airflo, Rio, Cortland, 3M, Hanák Competition Lakeseries.

Šňůry intermediální

Mezi intermediální šňůry se řadí všechny šňůry s hustotou na úrovni hustoty vody a nižší. Čím nižší hustota, tím rychlejší potápivost šňůry a jiné označení.

Nejblíže k hustotě vody jsou šňůry s označením „HOVER“ s potápivostí okolo 1cm za vteřinu. Tyto typy šňůr nám umožňují velmi pomalé stahovaní mušek a minimálním propadem pod hladinu. Vhodná pro lov na mokrou mušku, drobné lurky, lov s pakomáry, výjímečně pro lov se streamerem

Další typ šňůry s označením „SI“ (Slow Intermediate = pomalá intermediální) má potápivost od 2cm do 3cm za vteřinu a používá se k lovu do hloubky cca 1,5m. Šňůra vhodná pro lov s pakomáry, drobnými lurkami, výjímečně se streamerem.

Šňůra s označením „FI“ (Fast Intermediate = rychlá intermediální) má potápivost od 4cm do 5cm. O jeden metr klesne cca za 30 vteřin a je vhodná pro lov s bloby, lurkami, s pakomáry, streamery a booby muškami. S touto šňůrou jsme schopni prochytat hloubku okolo 2,5m.

U intermediálních šňůr jsou v poslední době oblíbenáprovedení s velkou hlavou (šňůry typu OUT Bound, nebo 40+ s plovoucím runningem). Používají se pro dlouhé hody, které umožňuje široký tvar torpéda a uzoučký zbytek šňůry (running).

Opět doporučuji sáhnout po osvědčených značkách Airflo, Rio, Cortland, 3M, Hanák Competition Lake series.

 

Šňůry potápivé

Dostali jsme se k poslední kategorii šňůry a tou jsou šňůry potápivé, které se dělí na „DI 3 = Pomalu potápivé“ (5-7cm za vteřinu), používá se  do hloubky okolo dvou metrů, vhodná pro mušky typu booby, lurky, streamer, možno i pakomáry.

„DI 5 = Rychle potápivé“ (8-11cm za vteřinu), používá se pro hloubku okolo 3m, vhodná pro mušky typu booby, lurky, streamer, možno i pakomáry.

„DI 7 = Velmi rychle potápivé“ (12-15 cm za vteřinu), používá se pro hloubky větší než 3m, vhodná pro mušky typu booby, lurky, streamer i pakomáry.

Poslední skupinou jsou šňůry s označením Hi-D = extrémně potápivé (16-22cm za vteřinu). Tyto šňůry jsou určeny pro lov od 3m.

Už v tom máte trochu jasno? J Nebojte se, na všechno postupně přijdete. Důležité je vědět s jakou šňůrou zrovna chytáte, nechat ji vyklesat do správné hloubky a následně oživovat mušky. Čím je rychlejší potápivost šňůry, tím rychlejší může být stahování (oživování) mušek.

 

 

Jezerní muškaření

EDIT ke šňůrám

Protože šňůry by měly být významnou investicí do naší muškařské výbavy, měli bychom umět se šňůrou šetrně zacházet a dobře ji ošetřovat. Některé šňůry mám už 5 let a pořád mi dobře slouží. Výrobci muškařských šňůr dodávají na trh prostředky na jejich ošetřování. To provádějte pokaždé,když chytáte bez podložky pod šňůru popřípadě bez košíku na šňůru, nebo na konci sezony. 

Pokud chytáte ze břehu, skvělou pomůckou je „podložka pod šňůru“ https://www.muska-vlacka.cz/Kolo-na-odkladani-snury-d311.htm Při jejím používání v můžete šňůru namočit pro lepší kluznost, v případě dokumentace úlovku poslouží jako podložka pod ryby (pokud je mokrá). Zabrání i nechtěnému šlapání po šňůře, kde hrozí její poškození, zejména na kamenech. Další variantou je košík na šňůru, ale pokud ho máte připnutý kolem pasu, omezuje Vám pohyb rukou při stahování šňůry! https://www.hanak.eu/cz/e-shop/muskarsky-program/doplnky/airflo-x-stream-line-tray-airxstrlinetray

A jak ošetřovat šňůru?

Šňůru sundejte z navijáku, umyjte ji v jarové nebo mýdlové vodě, opláchněte a použijte čistící prostředek přímo na šňůry. Ten naneste na hadřík a následně s ním ošetřete celou šňůru. Já je na zimu ukládám do uzavíratelného PVC sáčku. Plovoucí šňůry ošetřuji lanolinem nebo prostředkem Renew solution: https://www.czechnymph.cz/cz/pripravek-na-plovouci-snuru-fulling-mill-renew-solution. Na fotografiích pomůcky na sundávání šňůry z navijáku, nepodceňujte jejich funkci. Zabraňují překroucení šňůry.

 

Jezerní muškaření

Naviják

Muškařský naviják je pro někoho pouze zásobník na muškařskou šňůru, pro někoho srdeční záležitost. Já osobně bych ho přirovnal k hodinkám. Ke každé příležitosti se hodí jiné. U jezerního navijáku je důležitý průměr navijáku a široká a mělká cívka, která je schopná pojmout alespoň 50m backingu a šňůry typu OUT BOUND a 40+. Čím větší průměr cívky, tím je šňůry méně náchylná na paměť a tolik se nekroutí.

Při výběru navijáku je důležitá jeho hmotnost, protože by měl váhově ladit s prutem a šňůrou. Zde, bohužel, platí pravidlo, že čím lehčí naviják, tím vyšší cena. Samozřejmě pokud se bavíme o celokovovém navijáku. Nejlehčí navijáky se vyrábějí z magnezia, ty těžší potom ze slitin různých kovů, ale nejběžnější je letecký hliník. Cenový rozdíl je v navijácích soustružených a navijácích litých. Na trhu jsou i navijáky plastové, nebo kovové s plastovou cívkou. Záleží na Vašem vkusu a financích. Co bych ještě doporučil při nákupu zvážit je mechanismus na výměnu cívky. Pokud plánujete chytat z lodi nebo boatu, je lepší pérková pojistka než šroub.

Jezerní naviják by měl obsahovat brzdu. Na kvalitu brzdy se mohou názory různit. Já při zdolávání rybu zpravidla brzdím pomocí šňůry, kterou držím prsty pod prutem a stahováním šňůry volnou rukou rybu zdolávám. Na brzdu zpravidla dojde u velké ryby, nebo po chybě (proklouznutí šňůry pod prsty) a to už rybu zdolávám pomocí navijáku. Je důležité, aby byla brzda správně nastavena a dobře reagovala na výpady ryby. Jezerní ryby jsou neustále v pohybu za potravou a jejich síla je opravdu pro mnohé rybáře překvapující. Vliv na výpady má i voda. Čím je čistější, tím rychleji se v ní ryby pohybují. Pokud je brzda špatně nastavena, dochází většinou ke ztrátě ryby. U příliš utažené brzdy se ryba utrhne, naopak u velmi jemně nastavené brzdy se cívka rychle protočí a dojde k zamotání šňůry a následnému utržení ryby.

Na rybářských jezerních výpravách používám jeden, maximálně dva pruty. Z tohoto důvodu jsem pořizoval dva stejné navijáky  a k nim dokupoval náhradní cívky, které nosím v batohu nebo v kapsách bundy či vesty.

Údržbu navijáků provádím dle potřeby, minimálně však jednou do roka. Naviják propláchnu pod tekoucí vodou (to je důležité zejména pokud lovíte ve slané vodě), promáznu ložiska.

 

Jezerní muškaření

Návazec

Návazec, nebo i nástavec (pažba) je velmi důležitou součástí jezerního muškaření. Jeho funkcí je převést energii z muškařské šňůry na mušky a umožnit tak rovný dopad finálního tippetu s muškami na hladinu. Špatně sestavený návazec Vám neumožní rozbalit hod a narovnání udice. Z důvodu přenosu energie by měl být návazec hladký a ujímaný. Častou chybou začínajících muškařů je připojení koncové udice přímo k muškařské šňůře (do očka rychlospojky). Tento náhlý přechod průměrů neumožní udělat oblouk a mušky letící před dopadem těsně vedle šňůry se většinou zamotají.

Dříve se ujímaný návazec vyráběl ručně svazováním silonů různých průměrů, dnes už máme možnost zakoupit hotové ujímané návazce. Na výběr je z několika druhů:

1, Polyleader – dnes asi to nejlepší pro plynulý přenos energie. Vyrábí se ve variantě plovoucí, hover, intermediální a potápivý. Jeho výhodou je téměř nulová paměť. Jeho silnější konec je opatřen mikroočkem a umožňuje začátečníkům snadné spojení se šňůrou (očko/očko). Polyleaderový návazec zakončíme mikrokroužkem, do kterého budeme vázat finální udici. Délka ujímaného návazce je 1,5m.

2, Monofilní ujímaný návazec – extra měkký bezuzlovýujímaný návazec s minimální pamětí. Na trhu k dostání v čiré variantě nebo kamoufil v jednotné délce 2,70m. Můžete ho mít ve třech variantách ujímání. Osobně doporučuji použít střední cestu (ujímání od 0,53mm do 0,17mm), protože ve většině případů požívám pouze první 2/3 návazce. Návazec se k muškařské šňůře připojuje klinčovým uzlem do rychlospojky, nebo jehlovým uzlem přímo na šňůru.

3, Splétané a pletené návazce – v mnohých případech ručně připravované návazce téměř bez paměti. Vyrábí se z vlasců, z nití a pro extrémní využití i z kevlaru. Vždy začínají mikroočkem a na konci mají mikrokroužek pro finální udici. Se šňůrou se spojují velmi snadno (očko/očko). Návazec se nedá zkracovat a potřeba si ho pořizovat vždy v délce, která Vám vyhovuje. (ideálně 1,5m)

Velmi důležité je spojení návazce s muškařskou šňůrou, protože při jezerním muškaření se používají dlouhé návazce a při zdolávání se nám spoj dostane mezi očka prutu. Proto je potřeba dbát na co nejlepší provedení spoje, aby bez problému procházel očky. 

U polyleaderového návazce mám vyzkoušený následující postup, ke kterému jsou potřeba nůžky, rychlospojka, vázací nit, gelové vteřinové lepidlo a UV lepidlo „Sense knot“: u šňůry, návazce a rychlospojky ustřihneme mikroočka. Z rychlospojky nám tak vznikne trubička, kterou nasadíme do poloviny na šňůru a do druhé poloviny vsuneme polyleader. Na obou koncích lehce přetřeme gelovým vteřiňákem a převážeme nití. Oba spoje pak lehce přetřeme UV lepidlem a UV lampou vytvrdíme. 

U monofilního ujímaného návazce doporučuji použít spojení pomocí jehlového uzlu, pokud používáte šňůry se splétaným jádrem, lze tento návazec vlepit přímo do šňůry.

Splétané a pletené návazce nelze se šňůrou spojit jinak než očko/očko.

Za tento ujímaný návazec se už připravuje finální udice (tippet). Při lovu na tři mušky do mikrokrožku navazuji kmenový vlasec o délce cca 210 cm. První přívěs cca 70 cm od mikrokroužku a druhý těch 50-70cm od něj. Celková délka návazce s udicí tak bude cca 360 cm.

Začátečníkům doporučuji začít lovit s jednou muškou a soustředit se na narovnání návazce po dopadu na vodu. Tím, že budete chytat pouze na jednu mušku, můžete mít kmenový vlasec pouze 1m a celý návazec v délce 250 cm a bude se Vám lépe nahazovat.

U potápivých šňůr používám ujímané návazce pouze na jezerech. Na rybních používám potápivé šňůry jen pro lov s booby muškami a tam kmenový vlasec vážu přímo do rychlospojky a délkou návazce si určuji, jak vysoko nade dnem mušky budou.

 

 

Jezerní muškaření

Finální udice (tippet)

Už jsem popsal obecně jak má vypadat nástavec a dnes bych Vám chtěl detailně přiblížit finální udici. Na jezerech se snažím chytat na 3 mušky, pokud to dovoluje povětrnostní situace. Pokud fouká hodně, snížím počet mušek na 2, aby zbytečně nedocházelo k zamotání udice.

Finální udici sestavuji zásadně z fluorocarbonu, který by měl být, díky lomu světla, pro ryby ve vodě neviditelný. Nejběžnější průměry, které používám při lovu s lurami, mokrými muškami a pakomáry jsou 0,18mm a 0,20mm. Pro mušky typu  booby a streamer sáhnu po průměrech 0,22m a 0,24mm. Záběr divokých ryb na jezeře je naprosto odlišný od záběrů na řece a podle mého názoru je jezerní záběr na jezerním muškaření to nejkrásnější a nejzáživnější. Rozjetá ryba shánějící potravu v čisté vodě Vám dokáže vytrhnout šňůru z ruky. Proto doporučuji nepoužívat zbytečně slabé vlasce na finální udici. Jednak fluorocabon 0,16mm může prasknout už při záběru a za další je potřeba rybu rychle zdolat a vrátit zpět. Je zbytečné ji vysilovat dlouhým zdoláváním z důvodu slabého vlasce.

Sestava s lurami, mokrými muškami a bloby

Při lovu s lurami, mokrými muškami, bloby používám všechny základní typy šňůr (F, SI, FI, S) a udici připravuji tak, že první muška je minimálně 70cm pod mikroužkem, který je na konci ujímáku. Rozestupy mezi jednotlivými muškami mám minimálně 50 cm. Boční přívěsy (postranní návazce) tvořím „vodním uzlem“ = spojované vlasce musí do sebe „zapadnout“, aby se v tahu nepřeřízly! Uzle před dotažením vždy vlhčit, aby do spoje sklouzly. Na přívěs používám vždy spodní pramen!! Při použití horního pramene dochází k častému prasknutí v uzlu! 

Sestavu mušek volím tak, aby byla sestava vyvážená a umožnila snadné rozbalení hodu. To znamená, že pokud používám mušky bez zátěže, přivazuji je od nejmenší po největší od mikrokroužku. Pokud používám lurky, mokré, nebo bloby s měděnou kuličkou, opět přivazuji postupně podle velikosti kuličky. Pokud chci použít mušku s tungstenem, přivazuji ji vždy na konec návazce.

Sestava s pakomáry

Při lovu s pakomáry připravuji udici odlišně. K lovu zpravidla používám plovoucí šňůru s hoverovým polylederem, plovoucí šňůru s pomalu potápivým koncem, hover šňůru nebo pomalou intermídu. Volím delší odstup první mušky od mikrokroužku a to minimálně na jeden metr. Přívěsy opět zhotovené lodním uzlem a použitý spodní pramen. Jednotlivé mušky opět přivazuji od nejlehčí po nejtěžší na konci udice.

Sestava pro streamer a booby

Pro lov se streamerem nebo booby muškami používám obvykle rychlou intermídu nebo potápivé šňůry a ve většině případů chytám pouze na dvě mušky. U streamera používám ujímaný návazec a první mušku přivazuji cca 70 cm od mikrokroužku, druhou cca metr za ní. Opět větší muška musí být na konci udice. U mušek typu booby ujímaný návazec nepoužívám, udici vážu přímo do očka rychlospojky a první mušku přivazuji obvykle po 50cm, druhou cca 70cm za ni. 

Velmi podstatným a často opomíjeným detailem je připevnění samotných mušek. Jak jsem psal na z kraje článku je na jezeře potřeba používat silnější průměry vlasců. Pokud však navážu pakomára velikosti 14 na fluorocarbon 0,20mm klinčovým uzlem, bude tam trčet jako na drátu. Pro přirozenější chod mušek ve vodě je potřeba mušky vázat do očka (Rapala uzel), aby muška byla volná. Hodně důležité je pro lury a streamery.

V dalším článku se budu věnovat vedení jednotlivých sestav (oživování mušek)

 

 

 

Jezerní muškaření

Oživování mušek

V prvním článku o jezerním muškaření jsem již zmiňoval, že na stojaté vodě musí nástrahy oživovat sám rybář. Proto základem úspěchu jsou opět entomologické znalosti. Je velmi důležité znát chování živočichů a hmyzu ve vodním prostředí a přizpůsobit tomu vedení nástrahy. Ve většině případů má ryba dostatek času si nástrahu prohlédnout, opatrná ryba někdy jen lehce „okusí“ vedenou nástrahu, a pokud pojme podezření, otočí se a nechá nástrahu být. Velmi důležitá je volba mušky. Mezi základní vzory patří pakomár, patentka,černá lura a já velmi rád používám „ černého drtiče“ (cruncher). Obecně černou barvou mušky nic nezkazíte. Na neznámých vodách vždy začínám základními vzory.

Pomalé stahování

Ve většině vod je hlavní potravou ryb pakomár, který se líhne po celý rok a ryby se jím živí celou zimu a část jara do doby než začne létat první hmyz. Pro lov s pakomáry, mokrými muškami, malými nymfami a muškami z marabu používáme pomalé stahování. Jde o velmi krátké jemné popotáhnutí šňůrou, aby se mušky ve vodě pohybovaly co nejvíc přirozeně. Například líhnoucí se pakomár stoupá trhavými pohyby směrem k hladině. Pohybuje se po škubnutím tělíčkem směrem k hladině cca o 1-2cm. Tohoto pohybu u mušky docílíme malým škubnutím šňůry. Naopak muška navázaná z marabu odvede svoji práci při krátkém propadu, kdy se marabu provokativně rozvlní. Z pomalého stahování můžeme přejít ke statickému oživování, zejména když jsou ryby hodně opatrné. Při mírném větru a vlnkách se vyplatí nechat šňůru unášet a nechat vlnky pracovat za nás. Někdy je úplně nejlepší navázat mušku-splávek, který nás upozorní na každý kontakt s rybou. Pomalé oživování mušek používáme s plovoucí šňůrou, s hoverkou, pomalou mídou i rychlou mídou.

Rychlé stahování

Rychlé oživování slouží k vyprovokování ryby k záběru. Tento dráždivý pohyb, připomínající únikový manévr naší mušky, dodají nástraze rychlé osmičky, nebo rychlejší potažení šňůrou směrem dolů (dojení). Rychlejší vedení vyžadují například bloby nebo šenylkové lury, kolem kterých se díky odporu vody vytváří vzduchové bublinky. Lze použít pro běžné lury, vivky, malé i větší streamery. Pohyb mušek zrychlíme i pohybem špičky prutu. Pokud potřebujeme dosáhnout větší rychlosti stahování mušek, je potřeba změnit uchopení prutu. Naviják vložíme mezi ruku a tělo, jemným stiskem ruky k tělu prut držíme a obě volné ruce mohou rozjet rychlý mlýnek (roly-poly). Stahování tímto způsobem nám umožňuje i měnit rychlost vedení nástrahy. Jen je potřeba v této nezvyklé situaci držení prutu natrénovat zdolání ryby! Tím, že šňůru máte stále v rukou se podaří rybu dobře zaseknout. Následně je potřeba pokračovat při zdolávání v pohybu roly-poly a dostat rybu až ke břehu. Teprve pak, při napnuté šňůře v krátké vzdálenosti,  uchopíme prut do ruky a zdoláme rybu do podběráku. Rychlé oživování je vhodné pro všechny typy šňůr, ale nejvíc se používá s rychlou mídou a potápivými šňůrami.

Toto jsou dva základní způsoby oživování mušek, které můžete vzájemně kombinovat. Rada mého kamaráda Fera (Fero Tender Frič) vždy byla: „Kurva Michalé, musíš poznat, jak to ty ryby chců, chápeš?“ Vedení nástrahy je pouze na Vás. Vy musíte přijít na to, v jaké hloubce jsou ryby, Vy musíte přijít na to, na jaké vedení nástrahy reagují. Hodně Vám pomůže, když první ulovené rybě prohlédnete žaludek a zjistíte jeho obsah. Je to nejlepší vodítko ke správné velikosti, tvaru a barvy mušky. 

Závěrem bych Vás chtěl ujistit, že pokud je muška ve vodě, záběr není nikdy vyloučen. Může přijít kdykoli a na cokoli. Dodržování osvědčených postupů Vám rybu na 100% nepřinese, ale dá Vám to větší šanci ji ulovit. 

 

 

Ostatní vybavení na jezero

V posledním článku o jezerním muškaření bych se chtěl věnovat potřebným pomůckám, doplňkům, které by mohli být pomůckou při nákupu.

Začnu samotným rybářem. Asi už jste slyšeli pořekadlo: „Neexistuje špatné počasí na ryby, pouze špatně ustrojený rybář“. Nejhezčí ryby jsem chytil ve špatném počasí, proto ustrojení nelze podceňovat. Výhodou je, že některé věci se dají použít i pro jiné sporty (lyže, kolo) a o to větší důvod si koupit pořádnou věc. Základem je termoprádlo (první vrstva). Kalhoty, triko (s dlouhým rukávem i krátkým rukávem). Do chladnějších dnů je dobré použít z merina. Kalhoty i triko nosím celoročně a mám minimálně dvoje. 

V chladnějších měsících roku používám fleecový overal, který zabraňuje prochladnutí nohou v kombinaci s kvalitní ponožkou. Na horní polovinu těla mám dvě mikiny z kvalitního fleece, popřípadě kombinuji s bundou s náplní dutého vlákna zabraňující profouknutí. Krk ochráním nákrčníkem Buff, v případě mrazu opět fleecovým. Takto oblečený vlezu do brodících kalhot, nebo jezerních nepromokavých kalhot a pro horní část těla používám bundu s kapucí.

Při výběru kalhot a bundy je potřeba počítat s více vrstvami na zimu, abychom se mohli i takto ustrojení bez omezení pohybovat. Hlavně při házení. To nejlepší zkušenost mám s materiálem GORETEX. Vrchní bunda a kalhoty musí vydržet několikahodinový déšť. U bundy je potřeba věnovat pozornost nastavitelnosti kapuce. Ta nás chrání před deštěm a větrem, ale zároveň musí držet a umožnit nám dobrý výhled. Na jezeře nepoužívám muškařskou vestu, plnohodnotně ji nahrazuje bunda. Kalhoty doporučuji s laclem. Tento vyšší střih kalhot skvěle kryje bedra.

Dalším doplňkem je pokrývka hlavy, která nás chrání při slunečných dnech a kšilt tvoří příjemný stín, umožňuje nám lepší výhled a zároveň slouží jako držák pro lupu. V zimním období je fajn pletená čepice s fleecem uvnitř proti profouknutí.

Rukavice používám v létě i v zimě. V zimě z 3mm neoprenu proti zimě a v létě rukavice Buff jako ochranu proti spáleninám od sluníčka.

Hodně důležité jsou polarizační brýle. Chrání naše oči před zásahem mušky a umožňují nám vidět pod hladinu. Brýle by měly být pevné, ale lehké, aby nás nikde netlačily a nebolela nás hlava. To znamená, že dobrá volba je plastový rámeček s nožičkami a doporučuji polarizační skla.  Kvalita skla se ovšem projeví v ceně. Pokud nechcete za brýle utrácet peníze, postačí plastová polarizační skla a takové brýle pořídíte do 500,- Kč.

Kvalitní štípátko na vlasce je nepostradatelným doplňkem. Pro běžné štípání vlasců bohatě postačí to nejlevnější, pokud chcete investovat do štípátka doporučuji C&F s navlékací jehlou a výměnným ostřím.

Na jezerní muškaření je potřeba mít široký a pevný podběrák s delší rukojetí nebo prodlužovací rukojetí. Zapomeňte na plastové obroučky a plastové uchycení obroučky podběráku k rukojeti! Praskne to po několika rybách. Nejlepší volbou jsou duralové nebo carbonové podběráky a jsou většinou za dvojnásobek ceny plastových. Ale tahle investice se určitě vyplatí!

Investici do doplňků je třeba dobře promyslet, ideálně volit jednu značku, protože pro většinu značkových výrobců pracují profesionální muškaři a hodně věcí se dá skvěle kombinovat a doplňovat. Pro ilustraci uvedu firmy Fishpond, Simms, Patagonia. Osobně nejblíže mi je Patagonia a to z důvodu TOP kvalitních materiálů, provázanosti jednotlivých věcí, záruka. Hlavně portfolio produktů je částečně vyrobeno recyklovaných PET láhví nebo z recyklovaných bavlněných věcí.

Určitě hodně z Vás už vyzkoušela nákupy na Aliexpressu a dalších shopech z Číny. Je každého volba, jakou cestu si zvolí, ale je důležité u určitých věcí myslet na záruku, servis. Osobně preferuji domácí prodejce a rád podpořím jejich podnikání. Oni, na rozdíl od osobního nákupu z Číny, musí uhradit náklady na dopravu, clo a DPH. Mnoho z nich pak dále podporuje České reprezentační týmy, které patří mezi nejlepší na světě. Podporují i mě, běžného muškaře, například bezplatným zapůjčením muškařských prutů pro klienty muškařské školy, aby si je mohli vyzkoušet v praxi a sami si mohli udělat představu o tom, co jim nejlépe vyhovuje. Ukončím to citátem jednoho Českého velikána a shodou okolností i rybáře: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci“.

 

                                                                                                         Autor článku: Michal Rypl

 Muškaření je náš život, zeptejte se nás na cokoli

Vítejte v internetovém obchodě muška-vláčka. Pokud hledáte spolehlivé vybavení, kvalitní výrobky a vstřícný přístup, tak jste tu správně. V našem sortimentu naleznete především velký výběr umělých mušek, které si sami vyrábíme! Ať už máte v oblibě vzrušující lov na suché mušky, nymfování s blešivci či tungsteny, jezerní muškaření nebo lov se streamerem u nás si vždy vyberete! 
                  

 

 

Logo
www.muska-vlacka.cz
Petr Dvořák
Petr Dvořák
(Po-Ne 7-20)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz